Radka Grulichová

Radka Grulichová je velmi úspěšnou absolventkou Střední školy Strážnice (dříve SOŠ oděvní) v oboru Aranžér, následně pokračovala v nástavbovém studiu v oboru Podnikání. V současnosti Radka Grulichová žije a pracuje jako kadeřnice a vizážistka v Brně, jejíž hlavní specializací jsou slavnostní účesy a líčení. Značné zkušenosti má také s celkovým stylingem modelek, které získala právě na Střední škole Strážnice. Bližší informace a ukázky prací najdete na webové stránce www.art-R.cz. Pokud se chcete Radky Grulichové na cokoliv zeptat, neváhejte ji kontaktovat na uvedeném emailu. Jak Radka Grulichová vnímá současnou situaci, se můžete dočíst v následném rozhovoru.

Splnila sis svůj sen současným zaměstnáním?
Ano splnila, stát se kadeřnicí a vizážistkou byl můj sen už od ZŠ, sice se mi splnil takovou větší oklikou, ale splnil, a to je důležité….zapříčinila to spousta náhod a také vlastní píle.

Co bys doporučila našim žákům, kteří by se chtěli osamostatnit a podnikat?
Cílevědomost a nevzdat se!
Většina podnikatelů končí v první půlroku až roku z důvodu, že jsou v mínusu a mají pocit, že to nikdy nemůže vyjít…. a to je velmi špatný přístup! Ten, kdo chce podnikat, musí vydržet počáteční neúspěchy a nápor zvenčí….Já jsem první rok byla absolutně v mínusu, ale nevzdala jsem to a vytvořila jsem si internetové stránky, letáky, vizitky a když byla chvíle času, rozdávala jsem letáky lidem, co prošli kolem kadeřnictví, vymýšlela jsem slevy a akce….pověřila jsem kamarády na VŠ, ať dají letáky a vizitky do společných prostor ve škole, v ordinacích jsem se dovolila položit letáky, atd…Člověk nemůže čekat, až přijde práce a zákazníci za ním, ale najít si je sám!!

Jak tě ovlivnilo studium na SOŠ oděvní Strážnice (nyní SŠ Strážnice)?
Velmi mě ovlivnilo a umožnilo mi plnit si sny, hlavně svou mimoškolní aktivitou ve formě módních přehlídek a soutěží….samozřejmě i studium mě ovlivnilo….díky marketingu a propagaci jsem věděla, jak zapůsobit na lidi a co chtějí slyšet, ekonomika a účetnictví mě vybavila vědomostmi, které využívám na úřadech a v různých institucích a hlavně mě nikdo neošidí a neoblbne. Dále umělecké obory mi přidávají na kreativitě dokonce i v mém zaměstnání……..když se vrátím k přehlídkám…díky nim jsem měla šanci jako amatér zkoušet a trénovat účesy a líčení na modelkách a vyvíjet se. Poznala jsem spoustu triků od odborníků, které jsem sledovala na soutěžích…..blížila jsem se stále více k uskutečnění svého snu.

Co si myslíš o potřebě vzdělání v dnešní době a jak ty osobně profesně rosteš?
Vzdělání je velmi důležité, alespoň mít maturitu, ta je v dnešní době považovaná jako samozřejmost. Ale podle mne, ne každý musí mířit až na VŠ. Pokud máte cíl a našlápnuto na práci, co vás baví a co vás uživí, netřeba se zdržovat. Já uvažovala o VŠ, ale po úvaze, jak by to se mnou bylo v budoucnu, dopracovala jsem se ke stejnému závěru…byla bych kadeřnice a vizážistka, která by měla akorát před jménem titul a ztracených pár let….
Můj osobní profesní růst spočívá v tom, že stále zkouším něco nového a nezvyklého, sháním informace od zahraničních profesionálů a chodím na školení světových kadeřníků a vizážistů..Navíc čtu knihy ohledně psychologie, protože ta je v mém zaměstnání velmi důležitá! Práce se zákazníky jak stávajícími, tak potencionálními.