MÓDA, STYLING, MÉDIA

Obsah vzdělávání:

 • Navrhování a vytváření oděvních modelů a doplňků.
 • Moderní výpočetní technika a počítačové aplikace.
 • Profesionální software: např. Macenaur, PDS Taylor, C-Design, Adobe Ilustrátor, Photoshop.
 • Práce s fotografií a její využití v mediální prezentaci.
 • Styling, tvorba outfitů pro různé typy postav a dané příležitosti.
 • Komunikace se zákazníkem, poradenství v oblasti módy.

Uplatnění absolventů:

 • Návrháři oděvů, stylisté, manažeři módní značky.
 • Moderní společnosti v oblasti oděvní výroby.
 • Zakladatelé vlastního poradenského studia.
 • Módní redaktoři.
 • Možnost dalšího studia na VŠ nebo VOŠ.

Představení oboru:Fotogalerie

Klauzurní práce

Maturitní práce

Módní přehlídky

Soutěžní kolekce

Školní soutěž

Absolventi


Videa

Další videa naleznete ZDE.


 

Kód a název oboru vzdělání: 82-41-M/07 Modelářství a návrhářství oděvů
Název ŠVP: Móda, styling, média
Stupeň poskytovaného vzdělání: střední vzdělání s maturitní zkouškou
Délka a forma vzdělávání: 4 roky denního studia

PředmětPočet týdenních vyučovacích hodin
1. roč.2. roč.3. roč.4. roč.Celkem
Základní vyučovací předměty
Český jazyk a literatura323311
Anglický jazyk / Německý jazyk333312
Občanská nauka11114
Dějepis22
Matematika21115
Fyzika11
Chemie213
Základy ekologie11
Tělesná výchova22228
Informační a komunikační technologie224
Ekonomika1124
Právní nauka11
Konverzace v anglickém/německém jazyce11
Odborné předměty
Dějiny výtvarné kultury33410
Výtvarná příprava6410
Písmo22
Figurální kreslení2237
Technologie32229
Textilní materiály224
Konstrukce oděvů22228
Navrhování6612
Styling a modelování112
Počítačové aplikace112
Mediální prezentace224
Praktická cvičení556622
Celkem 38383637149

 


Aktuality

Zlato pro Střední školu Strážnice

Ve středu 14.9.2022 proběhl 9. ročník celostátní soutěže s mezinárodní účastí Oděv a textil Liberec 2022. Klání mladých módních návrhářů se odehrávalo na akademické půdě moderních prostor Technické univerzity Liberec. Na přehlídkovém mole se postupně představilo celkem 70 kolekcí. V kategorii Stín získala 1. místo kolekce ze Střední školy Strážnice nazvaná ELECTRONIC HUMAN ZOMBIE. Hlavní myšlenkou kolekce je poukázat na problém dnešní generace závislé na nočním životě a online připojení – stín dnešní doby, stinná stránka moderních technologií. Kolekce je zhotovena z černého neoprenu. Dominantní jsou zelené LED pásky rozmístěné do vzorů doplněných papírovou tapetou s lesklým povrchem stejné barvy. Neustálou potřebu být připojen k síti pak podtrhují použité konektory, sluchátka, kabely a na oděvních doplňcích harddisky a elektronické destičky.
Našim oděvním tvůrcům blahopřejeme a budeme držet pěsti v dalších letošních soutěžích.


Účast žáku Střední školy Strážnice na Logické olympiádě

Logická olympiáda je soutěž pořádaná Mensou České republiky, je založená na logických úlohách, jejichž řešení vyžaduje samostatný a kreativní přístup. Nerozhodují zde naučené znalosti, ale schopnost samostatného uvažování a pohotového rozhodování. Logická olympiáda je svým pojetím unikátní soutěží, protože se nejedná o znalostní soutěž, ale o soutěž rozvíjející především schopnost samostatného logického uvažování. V letošním roce se opět zapojili i žáci Střední školy Strážnice. V silné konkurenci 17 661 studentů získal Lukáš Gardoň z druhého ročníku oboru Vývoj IT a průmyslových aplikací 97,5 kvantil a porazil tak 17 221 konkurentů, a Liliana Krčková z prvního ročníku oboru Móda, styling, média s 91,5 kvantilami 16 163 z nich.


Celostátní soutěž Mladý módní tvůrce Jihlava
 • 1. místo v kategorii Společenské oděvy – KARL LAGERFELD, tým návrhářů z 4.OD pod vedením K. Langové, kolekce s názvem Le reflet de Karl
 • 1. místo v kategorii Pokrývky hlavy, tým návrhářů z 4.OD pod vedením M. Tomka, kolekce s názvem Sedmero krkavců
 • 3. místo v kategorii Můžeš být kým chceš – Penny Wise, M. Ošívková 4.OD
 • 3. místo v kategorii Oděvní doplňky – Electronic human zombie, J. Oslzlý 3.MG
 • 4. místo v kategorii Můžeš být kým chceš – Lady Gaga, L. Brantálová 4.OD
 • 4. místo v kategorii Recyklace druhá šance – Socha plastového věku, L. Brantálová 4.OD

Plenéry třid, uměleckých oborů

Plenér ročníků MGD1, OGD2 a OGD3, který se konal 18. – 21. 6. 2018 se vydařil. Poznáte místa, odkud jsou pořízeny fotografie?


ODĚV a TEXTIL, LIBEREC 2018
Dne 18. 9. 2018 se Střední škola Strážnice zúčastnila soutěže mladých návrhářů ODĚV a TEXTIL, LIBEREC 2018. Do poroty soutěže, pořádané ve spolupráci s Technickou univerzitou Liberec, zasedly např. módní návrhářky Liběna Rochová, Jitka Klett a Jitka Weis, stylistka a módní redaktorka Klára Klempířová. Studentům naší školy se podařilo obsadit zlatou a dvě bronzové příčky. Vítězné módní kolekce můžete vidět na celovečerní módní show „Ledové království“ dne 7. 12. 2018 v 19 hodin na Kulturním domě ve Strážnici.