Libor Komosný

Absolvent Střední školy Strážnice Libor Komosný patří v současné době k velmi úspěšným mladým módním designérům v České a Slovenské republice. Na svém kontě má nesčetné množství významných ocenění, které získal již na střední škole, např. 2013 – udělení ceny malíře Martina Benku za mimořádný přínos do oděvního designu Vysokých škol Slovenska, 2013 – objev roku Slovenské módní scény Bratislavských módních dní, 2012 – nominace na titul Czech grand design v kategorii Nejlepší oděvní designér roku 2011 (4. místo v této kategorii), 2011 – soutěž New fresh style, Prague fashion weekend 2011, 2011 – Top styl designér, Brno (3. místo), 2007 – 2. místo Mladý módní tvůrce ČR Jihlava, kategorie Fantazijní tvorba, 2007 – 1. místo Prostějovská zlatá jehla, kategorie Shocking, 2006 – 1. místo Mladý módní tvůrce ČR Jihlava, kategorie Fantazijní tvorba, 2006 – 1. místo v soutěži Avantgarda 2006, Lysá nad Labem 2005 – 1. místo v soutěži Avantgarda 2005. Libor Komosný se prezentoval svojí tvorbou také v zahraničí, např. v New Yorku, Londýně, Lodži, Tallinnu, Budapešti, Frankfurtu či ve Vídni.
Pozornost „módního světa“upoutaly především dvě jeho kolekce – Vertical (magisterská diplomová práce), která je nyní vystavena v Moravské galerii v Brně, a Identity, jež je vyobrazením pocitů autora samého. V současné době Libor Komosný obléká nejen významné osobnosti, ale také se jeho modely pravidelně dostávají na stránky významných módních časopisů, např. Harper´s baazar, Elle, Eva, Emma nebo Dolce Vita. Pokud se chcete blíže seznámit s tvorbou tohoto autora, můžete navštívit jeho webové stránky, které poskytují veškeré bližší informace http://www.liborkomosny.com/. Jak Libor Komosný vnímá situaci současného módního designu a vzdělání se můžete právě nyní dočíst v následujícím rozhovoru. Pokud budete mít konkrétnější otázky, neváhejte Libora Komosného v tomto týdnu kontaktovat na uvedený e-mail liborkomosny@seznam.cz nebo na FB https://www.facebook.com/LiborKomosnyFashionDesigner

Co si myslíte o současné české a slovenské módní scéně?
Myslím, že mnoho oděvních designérů má v sobě velký potenciál. Tento obor není jen o schopnosti tvořit nebo kreslit. Osobnost, která se věnuje tomuto oboru, musí mít komplexní souhrn vlastností, ve kterém nesmí dát najevo nějaký svůj nedostatek. My v našich malých zemích těchto osobností máme několik. Jsou to neuvěřitelně talentovaní lidé a jsem velmi rád, že se s nimi můžu setkávat a poznávat je. Máme tady však velký problém s výrobou oděvů, protože průmysl se tu zcela vytratil. Dále i potencionální zákazníci nechápou, že tvorba českých designérů je zcela dostupnou. Však kolik z vás může říci, že má ve svém šatníku něco, čím podpořili zdejší designérský trh? Ale jak to sleduji, vše se zlepšuje, otvírají se butiky prodávající výhradně naše designéry a lidé se to rychle učí přijímat. A z toho se velmi těším.

Do jaké míry Vás ovlivnilo studium na Střední škole Strážnice?
Myslím, že mě ani ne tak ovlivnilo, jak mně opravdu velmi pomohlo. Jsem velmi rád, že tato škola nabízí ucelené vzdělání pro studenty, kteří se chtějí designu jako takovému věnovat. Konkrétně k oděvu patří dokonalá znalost řemesla, a to je krejčovina. K tomu patří výroba střihů, znalost technologie, materiálů a strojů. Tento obor je velmi kreativní a velmi volnomyšlenkářský, avšak neodmyslitelnou součástí každého designéra jsou právě dovednosti, které získá na této škole.

Co poradíte našim studentům, kteří by se rádi také uplatnili na poli módního světa?
Mám pro ně jen jednu jedinou radu: věřte svým nejčistším pocitům a úmyslům. To byla i cesta pro mou tvorbu a pracovní postup.

Co si myslíte o důležitosti vzdělání v současné době?
Troufám si říci, že v dnešní době to bez vzdělání nejde. Studium oděvního designéra má až vysokoškolskou úroveň. Z mého pohledu není ani tak výsledný titul to nejdůležitější, ale znalosti, které získá. Škola drží nad studenty ochrannou ruku, dává jim velkou vůli tvorby a formování svého rukopisu, který si musí každý sám najít, aby byl pro danou módní oblast zapamatovatelný a odlišoval se v některém směru od konkurence. Dále je neopomenutelné především zázemí, kterého může student užívat během vzdělávání, protože pak je realita pracovního života mnohem snazší a mladý designér je mnohem připravenější, než si na začátku myslel.

Děkujeme za rozhovor a přejeme hodně úspěchů do dalších let.