Vzdělávací nabídka

NABÍZENÉ OBORY

Oděvní a interiérový design

Grafický design

Módy, styling, média

Technické Lyceum

Strojírenství

Podnikání

Aktuality


Vyhlášení 4. kola přijímacího řízení do oboru PODNIKÁNÍ

Střední škola Strážnice přijímá přihlášky do 4. kola přijímacího řízení do nástavbového maturitního oboru Podnikání (dálková forma vzdělávání). Obor je určen pro absolventy tříletých učebních oborů. Ve 4. kole budou uchazeči o studium přijímáni pouze na základě prospěchu za druhé pololetí druhého ročníku oboru vyučení, přijímací zkouška se nekoná. Hlásit se mohou všichni zájemci o studiu, tzn. i ti, kteří se neúčastnili předchozích kol přijímacího řízení. Výsledky 4. kola budou oznámeny 29. 8. 2024. Škola se bude snažit přijmout všechny zájemce o studium tohoto oboru. Bližší informace v sekci Přijímací řízení – Další kola přijímacího řízení, nebo ZDE.


Zahájení školního roku 2024/2025

Zahájení školního roku 2024/2025 proběhne v pondělí 2. 9. 2024.
Zahájení pro žáky prvního ročníku oboru MÓDA, STYLING, MÉDIA a oboru GRAFICKÝ DESIGN proběhne v 9.30 hodin v Aule školy.
Zahájení pro ostatní žáky všech oborů a ročníků proběhne od 10.30 hodin v kmenových třídách.


Výsledky přijímacího řízení do jednotlivých oborů školy

Celkové výsledky 2. kola přijímacího řízení do jednotlivých oborů školy naleznete v sekci Přijímací řízení – Výsledky přijímacího řízení nebo na odkaze ZDE.


Přihlášky na domov mládeže

Prosíme přijaté uchazeče z 1. kola přijímacího řízení, kteří nestihli podat přihlášky na domov mládeže do 31. 5. 2024, aby tak učinili co nejdříve a odevzdali/odeslali přihlášky na domov mládeže nejpozději do 12. 6. 2024.


Informace k vyhlášení 2. kola přijímacího řízení

Střední škola Strážnice vyhlašuje 2. kolo přijímacího řízení do následujících oborů:

 • Oděvní a interiérový design
 • Informační a 3D technologie ve strojírenství
 • Vývoj IT a průmyslových aplikací
 • Podnikání – nástavbový obor určený pro absolventy tříletých učebních oborů

Přihlášky se přijímají do 24. 5. 2024. Bližší informace naleznete v sekci Přijímací řízení – Další kola přijímacího řízení ZDE.


Informace pro přijaté uchazeče o dalších krocích v přijímacím řízení

Vážení rodiče/studenti, blahopřejeme k přijetí na naši školu. V následujících týdnech vám zašleme informace k zahájení školního roku, přihlášky na domov mládeže s instrukcemi k jejich vyplnění (využijí jen ti, kteří budou chtít být ubytováni na domově mládeže), příp. další materiály. Přihlášky na domov mládeže si můžete stáhnout i na našich internetových stránkách, sekce Úřední deska – ke stažení. (ZDE)


Výsledky přijímacího řízení do jednotlivých oborů školy

Celkové výsledky 1. kola přijímacího řízení do jednotlivých oborů školy naleznete v sekci Přijímací řízení – Výsledky přijímacího řízení nebo na odkaze ZDE.


O naší modrotiskové kolekci se píše ve Vogue

O naší vítězné modrotiskové kolekci oceněné v mezinárodní soutěži Národní cena za studentský design 2023 se píše ve Vogue: ZDE


Modrotiskový podvečerNabídka volného pracovního místa

Střední škola Strážnice,
přijme od 1. 9. 2024
učitele/ku s odbornou kvalifikací
TĚLESNÁ VÝCHOVA,
nejlépe s kombinací Fyzika, Informační a komunikační technologie
nebo jiné přírodovědné předměty.

Možnost plného i částečného úvazku.

Tel.: 518 395 401, 518 395 404, 603 570 183
e-mail: info@stredniskolastraznice.cz


Základní přílohy k přihlášce ke studiu pro školní rok 2024/2025

Základní přílohy k přihlášce ke studiu do jednotlivých oborů vzdělání bez talentové zkoušky:

 • Oděvní a interiérový design
  • Hodnocení na vysvědčeních za druhé pololetí 8. ročníku a první pololetí 9. ročníku.
  • Lékařský posudek o zdravotní způsobilosti ke vzdělávání.
 • Informační a 3D technologie ve strojírenství
  • Hodnocení na vysvědčeních za druhé pololetí 8. ročníku a první pololetí 9. ročníku.
 • Vývoj IT a průmyslových aplikací
  • Hodnocení na vysvědčeních za druhé pololetí 8. ročníku a první pololetí 9. ročníku.
 • Aranžér – propagační tvorba – uchazeči nekonají jednotnou přijímací zkoušku
  • Hodnocení na vysvědčeních za druhé pololetí 8. ročníku a první pololetí 9. ročníku.
  • Lékařský posudek o zdravotní způsobilosti ke vzdělávání
 • Podnikání (dálkové nástavbové studium určené pro absolventy tříletých učebních oborů)
  • Hodnocení na vysvědčeních za druhé pololetí 2. ročníku oboru vyučení.
 • Grafický design a Móda, styling, média – umělecké obory, talentové zkoušky proběhly v lednu
  • Uchazeči, kteří podali přihlášky do 30. 11. 2023 a nyní podávají nové přihlášky, protože se hlásí i na obory bez talentové zkoušky nebo podávají novou přihlášku ke studiu jen na umělecké obory, protože chtějí změnit pořadí škol (prioritizaci) uměleckých oborů oproti původní přihlášce podané do 30. 11. 2023, NEMUSÍ v systému DIPSY, ani v listinné podobě, dokládat k uměleckým oborům žádné přílohy, tyto přílohy má již škola k dispozici u původní přihlášky podané do 30.11.2023.

Přihlášky ke studiu, které se podávají od 1. 2. 2024 do 20. 2. 2024 a přílohy k nim naleznete v sekci Úřední deska – Ke stažení (ZDE)


Nová podoba přijímacího řízení pro školní rok 2024/2025

Podrobné informace k nové podobě přijímacího řízení naleznete v sekci Přijímací řízení. Přihlášky se přijímají od 1. 2. do 20. 2. 2024.
Pro další informace klikněte ZDE.


Celkové výsledky přijímacího řízení do oborů GRAICKÝ DESIGN a MÓDA, STYLING, MÉDIA

V sekci Přijímací řízení – Výsledky přijímacího řízení byly zveřejněny celkové výsledky přijímacího řízení do oborů vzdělání GRAFICKÝ DESIGN a MÓDA, STYLING, MÉDIA. Součásti jsou i podrobné informace o dalším postupu v přijímacím řízení. Celkové výsledky a informace naleznete ZDE.


<strong>Národní cena za studentský design – vítězství v mezinárodní soutěži</strong>
« z 2 »

 

Naše žákyně maturitního ročníku oboru MÓDA, STYLING, MÉDIA (Tereza Blažková, Viola Gajdošová, Nela Svrčinová a Natália Turkovičová) získaly v Cargo Gallery v Praze prestižní TOP ocenění – Národní cenu za studentský design 2023 JUNIOR, dále Cenu Nadace českého výtvarného umění a také Cenu veřejnosti. Národní cena za studentský design se u nás vyhlašuje již 33 let. Do letošního ročníku bylo přihlášeno 226 prací z různých oborů designu. Porota byla sestavena z 91 našich i zahraničních profi designérů, vysokoškolských profesorů, expertů, teoretiků a kurátorů designu.
Kolekce Modrotisk vznikla ve 3. ročníku jako klauzurní práce pod vedením Mgr. art. Alžběty Johaníkové Presové a učitelky praktického vyučování Jarmily Hasíkové ve spolupráci se Strážnickým modrotiskem. Žákyně nejenom oděv navrhly a ušily, ale také vlastnoručně potiskly samotný materiál před šitím.
Porota, kromě jiného, ocenila i preciznost šití a autorský dezén.
Výstavu NCSD 2023 můžete navštívit do 15. 2. 2024 v Galerii České spořitelny v Praze.


Pozvánka na dny otevřených dveří

Střední škola Strážnice, držitel Národní ceny za studentský design, vás zve na den otevřených dveří, který se koná v sobotu 13. 1. 2024 od 8.00 do 13.30 hodin. Další příležitost navštívit naši školu budete mít ve čtvrtek 1. února 2024, případně kdykoliv po předchozí domluvě. Rádi vás u nás přivítáme a představíme vám vyučované obory, prostory a vybavení školy.


Dny otevřených dveří

Dny otevřených dveří se uskuteční v následujících termínech: 21. 10., 2. 11., 11. 11. 2023 a dále dne 13. 1. a 1. 2. 2024. Bližší informace naleznete ZDE.


Ceny stravy od 1. 3. 2023

S potěšením vám můžeme oznámit, že ceny běžně odebrané stravy pro žáky školy zůstávají i po 1. 3. 2023 nezměněny (oběd 37 Kč, snídaně 35 Kč, večeře 35 Kč). Od 1. 3. 2023 dochází pouze ke změně cen za neodhlášenou neodebranou stravu od druhého dne neplánované nepřítomnosti ve škole (oběd 100 Kč, snídaně 73 Kč, večeře 90 Kč). Dále dochází ke směně ceny pro cizí strávníky (oběd 100 Kč).


Upozornění – změna čísla účtu pro platby za stravování a ubytování

Vážení rodiče/zletilí žáci, oznamujeme Vám, že s účinností od 15.7. 2022 dochází ke změně účtu školy pro platby stravy a ubytování. Tímto Vás žádáme o zrušení stávajících trvalých příkazů a zadání trvalých příkazů na nové číslo účtu 123-7902810207/0100 tak, aby srpnová platba za stravu i ubytování na měsíc září již proběhla na nové číslo účtu. Při platbě uvádějte variabilní symbol a jméno a příjmení žáka.
Variabilní symbol nutný k identifikaci platby zůstává u stávajících žáků nezměněn. Žáci prvních ročníků oborů Strojírenství a Vývoj IT a průmyslových aplikací obdrželi variabilní symbol na zahajovací schůzce v červnu 2022. Žáci prvních ročníků ostatních oborů obdrží variabilní symbol spolu s přihláškou ke stravování na zahajovací schůzce 1. 9. 2022.
Záloha na stravu 700 Kč (neubytovaní žáci), záloha na stravu a ubytování 3200 Kč (ubytovaní žáci)
Podrobnější informace ke stravování naleznete ZDE.

Zveřejněno 14. 7. 2022


Vítězná kolekce v celostátní soutěži Avantgarda Lysá nad Labem - Rain Enthusiasts (Nadšenci deště), 21. 4. 2022
Kolekce s názvem „Rain Enthusiastis“ byla inspirována stylem Oversize a poukazuje na individualitu každého jedince. Je vytvořena z materiálů s nepromokavou úpravou v kombinaci se síťovinou a všechny modely byly navrženy právě dle vlastností těchto materiálů. Důraz je kladen na práci se střihem, variabilitu a barevnost. Vytvořil tým autorek 4. ročníku oboru Móda, styling, média.

Zveřejněno 26. 4. 2022


<strong>Odborná exkurze žáků Střední školy Strážnice do Dolních Vítkovic </strong>

Třídy třetích ročníků oborů Technické lyceum a Strojírenství vyrazily 21. – 22. dubna na odbornou exkurzi do Ostravy. Protože tyto třídy kvůli pandemii neměly dosud pořádnou možnost někam jako kolektiv vyrazit, měli všichni účastníci z této cesty velkou radost.

První den po příjezdu se žáci zúčastnili soukromé prohlídky Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava, zejména Fakulty strojní a Fakulty materiálově-technologické. Exkurze se těšila velkému zájmu, neboť VŠB – TU je jednou z vysokých škol, kam se naši žáci vzhledem ke svému zaměření hlásí k dalšímu studiu po maturitě. Prohlédli si výukové laboratoře, dokonce se mohli projet autem vyrobeným právě na Vysoké škole báňské. Jejich dotazy jim fundovaně zodpověděli vysokoškolští pedagogové, kteří je univerzitními prostorami provázeli.

Druhý den byl věnován interaktivní naučné prohlídce Vysoké pece v Dolních Vítkovicích. Jelikož se s tímto zařízením sloužícím k výrobě surového železa redukcí z železných rud setkají i v jedné z maturitních otázek, všichni ocenili možnost podívat se na vysokou pec naživo a se zájmem si vyslechli odborný výklad. Odměnou na konci prohlídky byl výstup na věž, ze které si mohli užít krásné pohledy na celou Ostravu.

Exkurze byla pro všechny účastníky velmi přínosná a věřím, že si ji žáci i jejich pedagogický doprovod skutečně užili.

Ing. Tomáš Sklenák, učitel odborných předmětů


<strong>ODBORNÁ EXKURZE do firmy 2K CZECH </strong>

Doba covidová skončila, a tak mohli naši žáci vyrazit na odbornou exkurzi. Třídy 2. TL a 1. TL, které studují na technickém lyceu obor „Vývoj IT a průmyslových aplikací“, měly možnost navštívit firmu 2KCzech, která spadá pod vydavatele Take Two Interactive a zabývá se vývojem počítačových her. Odborná exkurze se uskutečnila 27. 4. 2022 v brněnské pobočce firmy.
Celá exkurze probíhala v budově, ve které je umístěna Mocapová technologie firmy a probíhala v několika tematických rovinách. V první fázi nám představili historii firmy, která byla založena v roce 1997 pod názvem Illusion Softworks.
Druhá část exkurze byla věnována tématu samotné tvorby počítačových her. Dozvěděli jsme se, jaké konkrétní profese a dovednosti jsou potřeba, aby vůbec počítačová hra mohla vzniknout, jaké jsou na jednotlivé obory kladeny nároky a co musí případný zájemce o takovou práci udělat, aby mohl pracovat ve studiu jako je Hangar 13. Vše bylo prezentováno v praktických ukázkách na posledním titulu hry Mafia Definitive Edition.
Třetí část byla věnována praktickým ukázkám motion capture zařízení, které studio vlastní. Ve studiu se používá zařízení Xsens a Vicon. U Xsens dochází k zachycení pohybu méně přesným způsobem pomocí senzorů připevněných na těle figuranta. Výhodou je cena a možnost zachytit pohyb kdekoliv i mimo studio. Prakticky stačí senzory a počítač/tablet se softwarem. Druhý systém Vicon je podstatně složitější a také dražší. Pracuje na principu snímání senzorů pomocí kamer rozmístěných po studiu. Výhodou je velká přesnost snímaného pohybu. V poslední části jsme zjistili, jak funguje fotogrammetrie a jakým způsobem se dají skenovat objekty a převádět do 3D.
Ing. Miroslav Pospíšil, učitel odborných předmětů


FabLab na Střední škole Strážnice
FabLab Experience je návěs, který se po zaparkování promění v dílnu plnou moderních výrobních strojů. Žákům základních a středních škol nabízí praktické vzdělání v oblasti digitálních výrobních technologií. Dává nejen možnost dozvědět se aktuální informace o moderní výrobě a prototypování, ale také si všechny stroje vyzkoušet a něco si na nich vyrobit. Mají tak možnost za pomoci zkušených lektorů vyzkoušet práci s jinak těžko dostupnými moderními výrobními stroji a přístroji. A právě takový kamion zaparkoval od 14. do 18.3.2022 v areálu Střední školy Strážnice. Naši žáci, ale i pedagogové či veřejnost tak mohli využít šanci vyzkoušet si, co všechno dokáže např. kooperativní robot, laserová řezačka, Delta 3D tiskárna, řezací plotter a thermolis, elektronový mikroskop či modelovací frézka. Kromě workshopů byly pro účastníky připravené také soutěže, v nichž mohli poměřit své nově nabyté dovednosti.


Absolvent naší školy pomáhá nemocným dětem svými omalovánkami

Hodonínský malíř Petr Přikryl, je dalším z našich absolventů, který pomáhá malým pacientům prostřednictvím úžasných omalovánek, právě v této nelehké době. Omalovánky od něj zdarma obdržela řada nemocnic nejen v ČR, ale i na Slovensku. Dostaly se díky jeho iniciativě i do klokánků a charitativních organizací pomáhajících dětem.

Petr je člověk s velkým srdcem a jsme jako škola na něj patřičně hrdí. Vždy zůstává skromný i přes svůj talent a pomáhá tam, kde je třeba. Přesně tak, jak ho známe. Petře díky.

https://m.facebook.com/media/set/?set=a.2743903682346086&type=3


Úspěch na soutěži Studentský design
Jiří Oslzlý, žák 3. ročníku oboru Móda, styling a média získal v silné konkurenci 2. místo na celorepublikové soutěži Studentský design za kolekci Electronic human zombie.

Úspěch Střední školy Strážnice na soutěži v programování CNC strojů
Dne 13. 2. 2020 pořádala společnost SolidVision, s. r. o., na Střední škole Podorlické vzdělávací centrum Dobruška celostátní soutěž v programování CNC strojů v programu SolidCAM. Soutěžící měli za úkol vytvořit program dané součásti, nadefinovat nástroje včetně držáků, ověřit bezkolizní obrobení, vygenerovat NC kód a seřizovací list v časovém limitu 60 minut. Ze všech koutů republiky se sjeli soutěžící, z nichž nejlépe uspěl Jakub Ostratický, žák 4. ročníku oboru Strojírenství. Blahopřejeme mu a přejeme mu hodně úspěchů u maturitní zkoušky a následně na vysoké škole.

Japonští studenti navštívili Střední školu Strážnice

Díky mezikulturnímu vzdělávacímu projektu měli žáci Střední školy Strážnice příležitost seznámit se s japonskou kulturou a tradiční technikou barvení indigem – Awa´ai. Tu jim přijelo představit sedm studentek z japonské Komacušimy v doprovodu svých učitelů a průvodkyně. Studenti mezi sebou komunikovali nejenom prostřednictvím umění, kdy si předávali v rámci praktických workshopů své dovednosti, ale také formou dialogu, kdy roli tlumočnice sehrála studentka japanistiky Barbora Ševčíková ze Strážnice. Studenti spolu strávili tři dny, kdy byla nejprve japonským studentkám představena tradiční technika modrotisku, ukázku barvení indigem Japonky předvedly našim studentům den poté v prostorách modrotiskové dílny Jochů. O různosti svých kulturních tradic studenti diskutovali v průběhu dvou neformálních večerů, kdy dostala například prostor ukázka tradičního japonského bojového umění a regionálního folklorního tance. Tři dny, které studenti strávili spolu, probíhaly ve velmi přátelské atmosféře, nechybělo předávání vzájemných upomínek při loučení, například tradičních japonských origami pro štěstí. V započaté spolupráci s Japonskem by Střední škola Strážnice ráda pokračovala.


Mezikulturní spolupráce škol z ČR a Japonska

Modrotisk…zapsán do památek kulturního dědictví UNESCO. Naši žáci se s touto technikou setkali při klauzurních pracích, kdy tvořili vlastní vzory modrotisku a následně z potištěné tkaniny zhotovili autorské modelové kolekce.
10. 1. 2020 mají možnost své znalosti a dovednosti prohloubit v rámci projektu mezikulturní spolupráce s žáky ze střední školy v Japonsku, kteří si připravili workshop o barveni textilií původní technikou pomoci indiga.