Střední škola Strážnice

Střední škola Strážnice vznikla 1. 7. 2012 sloučením Střední odborné školy oděvní a SOU, Strážnice, Úprkova 1733, a Střední odborné školy Strážnice, Skácelova 890, přičemž první uvedená škola se stala nástupnickou organizací Střední školy Strážnice, Skácelova 890. Obě zmíněné střední školy hrály v minulosti významnou úlohu v rozvoji vzdělávání v oblasti Strážnicka, Veselska, Hodonínska.
Střední škola Strážnice
No a dnes konečně úspěšně obhájené maturitní práce letošního roku.

Žákyně si pro svou práci vybrali následující témata:

Energie města – inspirace architekturou,

Proměny materiálů – experimenty s materiálem, se strukturami, výšivkou, tkaním, vrstvením…

Unisex – volnočasová i městská móda, móda pro muže i ženy.
Střední škola Strážnice
Minulo roční maturanti měli na výběr z těchto témat:

KONTRASTY – kontrast je těsně spjat s lidským vnímáním, je kořenem téměř všeho, čeho designem chceme dosáhnout. Primární formy kontrastu zahrnují velikost, pozici, barvu, texturu, materiál, tvar a orientaci, či porovnání protikladů: tmavý/světlý, měkký/tvrdý.

BYLO, NEBYLO – návrat do minulosti, blízké i vzdálené a čerpání nové inspirace. Každá éra v sobě nese typické znaky, které se v různých obměnách mohou objevit v dnešní módě.

IDENTITY – inspirace autentickým prostředím, tradicí, z které konkrétní člověk vychází, tradiční prvky přenesené do současného stylu.

INDIVIDUALITA – osobitost, specifičnost, svéráznost, zvláštnost. Volné téma dle vlastní inspirace.
Střední škola Strážnice
Kolekce s názvem „Rain Enthusiastis“ byla inspirována stylem Oversize a poukazuje na individualitu každého jedince. Byla vytvořena z materiálů s nepromokavou úpravou v kombinaci se síťovinou a všechny modely byly navrženy právě dle vlastností těchto materiálů. Důraz je kladen na práci se střihem, variabilitu a barevnost.

A zaujala porotu na Avantgardě Lysá nad Labem tak, že ji jednotně zvolili za nejlepší kolekci letošního ročníku!
Střední škola Strážnice
Pojem recyklace a upcyklace je v diskuzích o udržitelném a uvědomělém fashion designu stále aktuálnější.

Tato kolekce je zaměřena na přeměňování nepotřebného oblečení v nové, kvalitnější modely.

Myšlenka, dát starým a již nenošeným věcem další šanci a udělat z nich něco nového, žáky velice nadchla. Samy autorky zastávají názor, že k tomu, aby vypadaly trendy nebo chic nepotřebují utratit majlant, ale stačí jim pouze smysl pro styl, troška talentu a trpělivosti za strojem.
Střední škola Strážnice
Minulý pátek se areál naší školy stal jedním dlouhým molem. A aby to těm, kteří se nemohli dostavit a zažít tu skvělou atmosféru s námi, nebylo líto, budeme postupně zveřejnovat modely našich již bývalých studentů, a to maturantů loňských i letošních. Projděte si v klidu domova Fashion show Strážnice!
Střední škola Strážnice
Každý z těchto modelů je jiný, přesto je spojuje jedno – materiál a zdobné krejčovské prvky. Oděvy jsou ušity z kalika, což je bavlněná tkanina v plátnové vazbě přírodní barvy. Není luxusní, ale její složení 100% bavlna dává prostor k tvorbě a dobře se zpracovává. Žáci nejsou rušeni barvou a ani komplikovaným střihem či šitím. Kaliko nabízí i jiný pohled na danou techniku (american smocking, vyšívání, sámkování či řasení). Každý žák měl využít na oděvu dva krejčovské prvky.

KOLEKCE KALIKO oplývá jemností, volností ale i sošností a nevšedními tvary.