STROJÍRENSTVÍ

Obsah vzdělávání:

• Rozšířená výuka CAD a CAM systémů.
  • Konstrukce strojů a zařízení pomocí CAD systémů AutoCAD, Inventor, SolidWorks, 3DsMax.
  • Technologická příprava výroby, provozní spolehlivost strojů.
  • Programování CNC strojů za využití řídících a CAM systémů.
  • Propojení teoretických znalostí CAM systémů s praktickým vyučováním a praxí.
  • Organizace, plánování a řízení výroby s využitím IT techniky.
  • Výuka systémů, které jsou používány v reálné průmyslové praxi.

Uplatnění absolventů:

• Technolog, konstruktér, vedoucí výroby.
  • Programátor CNC strojů.
  • Technik a technolog přípravy výroby, technik automatizovaných pracovišť.
  • Mistr ve výrobě.
  • Operátor CNC strojů.
  • Kontrolor jakosti, technik ve výrobě.
  • Zajišťování bezpečnosti provozu strojů apod.
  • Možnost dalšího studia na VŠ a VOŠ.

Představení oboru:

AutoCad - 2D

CAD - systémy

CAM - systémy

3D - Max

Dílny - praxe

Certifikace - stipendia

Videa

Kód a název oboru vzdělání: 23-41-M/01 Strojírenství
Název ŠVP: CAD a CAM systémy ve strojírenství
Stupeň poskytovaného vzdělání: střední vzdělání s maturitní zkouškou
Délka a forma vzdělávání: 4 roky denního studia
Platnost ŠVP: od 1. 9. 2018 počínaje 1. ročníkem

Předmět Počet týdenních vyučovacích hodin Celkem
1. roč. 2. roč. 3. roč. 4. roč.
Základní vyučovací předměty 31 33 33 31 128
Praxe 2 2 2 2 8
Celkem 31 33 33 31 128

Modelářský kroužek SŠ Strážnice
Lukáš Chmela a Lukáš Janík ze třídy 3. TL dokončili stavbu radiem řízených větroňů, které dělali v rámci modelářského kroužku SŠ Strážnice. RC vybavení, serva a stavebnice modelů získali zdarma díky podpoře Svazu modelářů ČR a Letecko-modelářského klubu ve Strážnici. Modely, které postavili, jsou cvičné kluzáky o rozpětí 1100 mm. Mají dálkově řízené směrové a výškové kormidlo pomocí soupravy FlySky FS-i6. Dosah této soupravy je až 500 metrů. Stavba každého modelu trvala přibližně 60 hodin. Nyní čeká oba Lukáše úkol – zdokonalit se v řízení těchto modelů a pak účast na soutěži.

.

Soutěž pro studenty

Společnost SolidVision uspořádala celoroční soutěž pro studenty. Ta neměla tematické zadání a jedinou podmínkou bylo zpracovat projekty v SOLIDWORKSu. Hodnotitelé se zaměřili nejen na zaslaná data, ale také průvodní zprávu, která projekt podrobně představila. Na třetím místě se umístila Petra Jančová ze Střední školy Strážnice, více viz odkaz: ZDE.

OE Hvězdárna a planetárium Brno
Dne 18. 1. 2019 navštívily třídy 2. Tl a 2. Sp Hvězdárnu a planetárium Brno. Žáci si nejprve prohlédli kosmický park v areálu hvězdárny. Potom následovala velmi zajímavá přednáška o naší galaxii, nejbližších hvězdách a hvězdných seskupeních, po níž následoval v planetáriu půlhodinový film Cesta za miliardou hvězd. Film byl velmi vhodným doplněním učiva fyziky.

.

Exkurze - Kovovýroba Hoffman
Dne 7. listopadu 2018 žáci čtvrtého ročníku oboru Strojírenství a Technické lyceum navštívili firmu Kovovýroba Hoffmann s.r.o. v Ostrožské Nové Vsi. Jedná se o českou rodinnou firmu, založenou před 28 lety. Její výrobní specializací je prototypová a malosériová výroba lisovacích a tvářecích nástrojů a karosářských dílů pro renomované výrobce automobilů. Firma spolupracuje např. se Škoda Auto, BMW, Audi, Ford, Volvo, Bentley. Výrobními provozy nás provedl dlouholetý zaměstnanec firmy, který nám velmi ochotně a podrobně vysvětlil postup při výrobě lisovacího nástroje od jeho počítačového návrhu přes odlévání až po finální obrobení a měření. Firma investuje značné částky do nejmodernějších strojů a zařízení. Měli jsme možnost vidět v provozu pěti až sedmiosá CNC frézovací centra (např. Trimill), lisy a 3D měřicí techniku. Specialitou firmy je výroba karosářských dílů pro veterány-automobily i motocykly. Děkujeme za velmi zajímavou exkurzi a možnost nahlédnout pod pokličku prototypové výroby. Firmě Hoffmann s.r.o. přejeme do budoucna hodně úspěchů a spokojených klientů.

Exkurze - Vysoká pec Vítkovice
Aby zjistili něco více o výrobě surového železa, vypravili se žáci prvního ročníku oboru Strojírenství a druhého ročníku oboru Technického lycea dne 24. 10. 2018 do Ostravy a navštívili areál Dolních Vítkovic. Součástí komplexu jsou čtyři vysoké pece, z nichž jedna je přístupná i zevnitř, koksovna a mnoho dalšího. Žáci absolvovali prohlídku vysokopecního okruhu včetně prohlídky věže Bolt Tower.